Zaburzenia odżywiania
„Nie masz ciała takiego, jakie chcesz, ale takie, jakiego potrzebujesz”
Gilbert Renaud
Zaburzenia odżywiania są chorobą/symptomem, czyli symboliczną i biologiczną kompensacją trudnych, czasem traumatycznych przeżyć. To, co jest w nas nieuświadomione i zakopane głęboko w podświadomości, na zewnątrz objawia się jakimś zaburzeniem. Każdy z nas zna takie osoby dużo jedzą, a pozostają szczupłe i osoby, które bardzo rozważnie podchodzą do jedzeia, próbują różnych diet, a mają nadwagę. To ich przeszłość i ich doświadczenia powodują to, jakie mają ciało.Przyczyną kłopotów z utrzymaniem odpowiedniej wagi jest konflikt, który odgrywa się w podświadomości. Kiedy rozwiążemy problem, znika symptom. Zaburzenia odżywiania to: niedowaga, nadwaga, anoreksja, bulimia i ortoreksja.
Bulimia
Bulimia najczęściej dotyczy osób, które w swoim życiu doznały sytuacji, które napawały je ogromną odrazą i wstrętem. Mogła to być zdrada, gwałt, upokorzenie czy odrzucenie przez bliskich. Badania pokazują również, że nastolatki, które chorują na bulimię, jako dzieci zostały nagle odsunięte od piersi i pozbawione pokarmu matki. Osoby z bulimią charakteryzują się brakiem poczucia własnej wartości i niezadowoleniem z własnego wyglądu. Nie potrafią panować nad własnymi emocjami i nad jedzeniem. Doświadczają z tego powodu poczucia winy i wstydu.
Ponieważ anoreksja i bulimia tak często dotykają nastolatek, ważne jest zaangażowanie rodziców w rozwiązanie problemu dziecka. Gdy pracuję z nastolatką, zawsze uświadamiam rodzicom, że zmiana dziecka bez zmiany sytuacji i atmosfery w domu nie będzie trwała. Ponieważ anoreksja i bulimia tak często dotykają nastolatek, ważne jest zaangażowanie rodziców w rozwiązanie problemu dziecka. Gdy pracuję z nastolatką, zawsze uświadamiam rodzicom, że zmiana dziecka bez zmiany sytuacji i atmosfery w domu nie będzie trwała. Równoległa terapia dziecka i przynajmniej jednego rodzica jest niezbędna do rozwiązania problemu i trwałej zmiany.
Większość emocji i schematów, które mają wpływ na naszą (nad)wagę jest nieuświadomionych. Zaburzenia odżywiania to przekonania zgromadzone w Twojej podświadomości. To one regulują ilość tkanki tłuszczowej, według tych przekonań, niezależnie od tego czy podoba Ci się Twoje ciało, czy nie. Jeśli chcesz zmienić ciało, najpierw musisz zmienić przekonania i rozwiązać konflikty, które powstały na poziomie podświadomym. Kiedy emocje z przeszłości zostają uleczone, osoba czuje ulgę i wewnętrzny spokój. Już nie musi jeść ponad miarę, objadać się i mieć poczucie winy. Teraz może zaakceptować i pokochać siebie, by móc zrzucić to, czego nie potrzebuje.