Bulimia
Bulimia najczęściej dotyczy osób, które w swoim życiu doznały sytuacji, które napawały je ogromną odrazą i wstrętem. Mogła to być zdrada, gwałt, upokorzenie czy odrzucenie przez bliskich. Badania pokazują również, że nastolatki, które chorują na bulimię, jako dzieci zostały nagle odsunięte od piersi i pozbawione pokarmu matki. Osoby z bulimią charakteryzują się brakiem poczucia własnej wartości i niezadowoleniem z własnego wyglądu. Nie potrafią panować nad własnymi emocjami i nad jedzeniem. Doświadczają z tego powodu poczucia winy i wstydu.
Ponieważ anoreksja i bulimia tak często dotykają nastolatek, ważne jest zaangażowanie rodziców w rozwiązanie problemu dziecka. Gdy pracuję z nastolatką, zawsze uświadamiam rodzicom, że zmiana dziecka bez zmiany sytuacji i atmosfery w domu nie będzie trwała. Ponieważ anoreksja i bulimia tak często dotykają nastolatek, ważne jest zaangażowanie rodziców w rozwiązanie problemu dziecka. Gdy pracuję z nastolatką, zawsze uświadamiam rodzicom, że zmiana dziecka bez zmiany sytuacji i atmosfery w domu nie będzie trwała. Równoległa terapia dziecka i przynajmniej jednego rodzica jest niezbędna do rozwiązania problemu i trwałej zmiany.
Większość emocji i schematów, które mają wpływ na naszą (nad)wagę jest nieuświadomionych. Zaburzenia odżywiania to przekonania zgromadzone w Twojej podświadomości. To one regulują ilość tkanki tłuszczowej, według tych przekonań, niezależnie od tego czy podoba Ci się Twoje ciało, czy nie. Jeśli chcesz zmienić ciało, najpierw musisz zmienić przekonania i rozwiązać konflikty, które powstały na poziomie podświadomym. Kiedy emocje z przeszłości zostają uleczone, osoba czuje ulgę i wewnętrzny spokój. Już nie musi jeść ponad miarę, objadać się i mieć poczucie winy. Teraz może zaakceptować i pokochać siebie, by móc zrzucić to, czego nie potrzebuje.
Fakty na temat hipnozy
- 1. Hipnoza nie ma nic wsólnego z magią i siłami nadprzyrodzonymi.
- 2. Hipnoza nie jest jednoznaczna ze sztucznym zasypianiem. Jej objawy mogą być różne i zależą od osobowoścu hinotyzera i użytych metod.
- 3. Hipnoza nie jest równoznaczna zsugestią, choć zwiększa znacznie podatność na nią.
- 4. Hipnoza może wpływać negatywnie i pozytywnie nie tylko na choroby , ale także na ciężkie organiczne zaburzenia.
- 5. Hipnoza i sen nie są identycznymi stanami, jednak hipnza tak jak sen jest naturalnym zjawiskiem w życiu ludzi i zwierząt.
- 6. Każdy kto umie spać może zostać zahipnotyzowany.
Różnice między hipnozą a snem.
W hipnozie:
- 1. Ma miejsce podwyższona uwaga na podawane sugestie.
- 2. Pacjent słyszy każde słowo i dźwięk.
- 3. Pacjent jest w małym stopniu krytyczny.
- 4. Hipnotyzowany ma orientacje w czasie i przestrzeni.
- 5. Hipnotyzowany ma zdolność do przypominania jest zachowana, jeśli nie zasugerowano inaczej
- 6. Z hipnotyzowanym można rozmawiać.